Dzień 3 lipca 2019 zapamiętamy na całe życie:)
https://photos.google.com/album/AF1QipPmGBT4A2MSH7PR5LPKAS4amu3Yjy_R-6DkRKmd
W słoneczny poranek wsiedliśmy do autokaru. Nasza grupa liczyła 17 osób ale podróżowaliśmy z rozśpiewanymi Kołami Gospodyń Wiejskich z czterech wsi i opiekunką całej wyprawy panią Sylwią. Już w autokarze graliśmy w szachy. Po dotarciu na miejsce podeszliśmy do biura przepustek i grzecznie poczekaliśmy, aż opiekunowie dokonają formalności. W tym czasie obok nas przechodzili politycy znani z telewizji i prasy. Po sprawdzeniu przez ochronę czy „my to my” przywitał nas – nasz gospodarz Pan Andrzej Kryj, który ufundował nam cały dzień przyjemności w stolicy i zadbał o to aby ten dzień był jedyny w swoim rodzaju. Przeszliśmy do głównego budynku całego kompleksu. Po kolejnej kontroli naszych plecaków i torebek ( jak na lotnisku) , udaliśmy się do szatni i w końcu przeszliśmy do właściwej części wycieczki.
Wysłuchaliśmy historii Polskiego Sejmu, który jest jednym z najstarszych na świecie. Pierwszą salą, którą odwiedziliśmy było jedno z najważniejszych pomieszczeń w Sejmie i Senacie, jak pewnie każdy się domyśla była to sala obrad Sejmu RP. Przeszliśmy do sektora dla zwiedzających, bo nikt, oprócz posłów, nie może wchodzić bezpośrednio na salę obrad. Zajęliśmy miejsca siedzące, przysłuchiwaliśmy się obradom i nagle Marszałek Sejmu przywitał nas przez mikrofon – „witamy najlepszych szachistów z Ostrowca Świętokrzyskiego”. Był to znakomity prezent i super wrażenie:)
Przeszliśmy do sali, w której posiedzieliśmy w tzw. „ławach sejmowych , robiąc sobie zdjęcia. Nasz Gospodarz, który towarzyszył nam przez cały czas, zapoznał nas z pracą w Sejmie, przekazując ciekawostki z pracy parlamentarzystów, licznych komisji i podkomisji sejmowych. Następnie sesja zdjęciowa z „laską marszałkowską” – symbolem władzy marszałków wielkich koronnych, sejmowych, sejmikowych i trybunalskich. Po raz pierwszy pojawiła się w Polsce w XIV wieku. Przechodząc licznymi korytarzami doszliśmy do głównego holu i tablic upamiętniających posłów II Rzeczypospolitej, którzy oddali życie za Polskę podczas II wojny światowej, ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Mieliśmy przyjemność zwiedzić wystawę „DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE”, która w Sejmie przybliża zwiedzającym nasz region. Następnie zeszliśmy na parter pięknymi, szerokimi schodami. Spacer korytarzami w którym umieszczone były drzwi do gabinetów Pana Prezydenta i Pana Premiera oraz do sal poszczególnych klubów poselskich . Po tej dawce emocji Pan Poseł zabrał nas do Senatu. Mieliśmy możliwość przyjrzenia się prezentom z wielu krajów, które otrzymaliśmy jako Państwo od delegacji zagranicznych. Tuż obok wciąż nagrywano wywiady z licznymi osobami publicznymi, które znamy z małego ekranu. Wokół kłębiły się tłumy dziennikarzy ze sprzętem, kamerami, aparatami fotograficznymi i tysiącem kilometrów kabli.
Kolejnym niecodziennym miejscem, które mogliśmy odwiedzić była sala ze skrytkami pocztowymi naszych posłów. Tam umieszczana jest cała korespondencja, która do nich przychodzi. Pan Poseł dumnie przedstawiał naszą grupę wielu koleżankom i kolegom parlamentarzystom, których spotykaliśmy na naszej drodze. Kolejne miejsce, które mieliśmy możliwość odwiedzić to Kaplica Sejmowa, robiąca niesamowite wrażenie na obecnych. Nie wszystkie grupy mogą tam dotrzeć. Po kilku godzinach zwiedzania Pan Poseł zaprosił wszystkich na obiad z deserem podawany w sejmowej restauracji. Po pysznym obiedzie, panie z Kół Gospodyń odśpiewały na głosy życzenia zdrowia i podziękowania za gościnę. Wszyscy goście restauracji przysłuchiwali się z ciekawością a Pan Poseł wzruszył się ogromnie:) I nie tylko on jeden. Jak na Gospodarza przystało Pan Poseł odprowadził nas do wyjścia, życząc miłego pobytu w Warszawie.
A nas czekała jeszcze garść wrażeń. Spacer po Starym Mieście z panią przewodniczką i wreszcie upragnione lody pod Kolumną króla Zygmunta III Wazy na Placu Zamkowym.
Pan Poseł Andrzej Kryj – przekazał nam mnóstwo upominków związanych z Sejmem, na pamiatkę niepowtarzalnych chwil, o których będziemy pamiętali całe życie.
W wycieczce do Warszawy udział wzięli:
Zwycięzcy Mistrzostw Ostrowca Świętokrzyskiego w Szachach Klasycznych, osoby towarzyszące:
Jan Choina, Julia Giemza, Antoni Gołąb, Jan Kaleta, Jakub Karyś, Maciej Kateusz, Oliwier Maj, Ania Michalczyk Adam Michalczyk, Kacper Mierzejewski, Alan Nowocień , Wojciech Okręt,
Prezes Stowarzyszenia Anna Choina, Trener i Wiceprezes Jarosław Choina,
Mamy opiekujące się szachistami: Iwona Czajkowska-Gołąb, Katarzyna Maj, Ewelina Mierzejewska