Sielpia wakacyjnie XVI FESTIWAL SZACHOWY „ŚWIĘTOKRZYSKIE 2024” 13-20 sierpnia 2024r

XVI FESTIWAL SZACHOWY „ŚWIĘTOKRZYSKIE 2024”

Wspaniały czas przeżyliśmy wspólnie: Stowarzyszenie Szachowe HETMAN, Fundacja DOBRY RUCH, LUKKS Kielce, Szach Mag Busko-Zdrój, UKS Magnus Rzezawa przy wsparciu Rządowego Programu KLUB.  Kolonia szachowa, gdzie ruchy na szachownicy połączyliśmy z fascynującymi przygodami  i  odkrywaniem okolic Sielpi, dała nam wszystkim dobrą energię na nadchodzący rok szkolny. Nie ma lepszego połączenia niż nauka gry w szachy  i towarzyszące jej wakacyjne przygody z rówieśnikami i najlepszymi przyjaciółmi. Ponadto podczas wypoczynku, wzięliśmy udział w niecodziennych grach oraz spektakularnych wyzwaniach. Rywalizowaliśmy na plaży, stole pingpongowym, na szachownicy, na stołówce, na boisku, w biegach, skokach w dal, na rozgrzewce porannej. Graliśmy w „Państwa-Miasta”, „MAFIĘ”, Badmintona.

Kolejny raz odkrywaliśmy talenty, zjedliśmy urodzinowy tort, przeżyliśmy sierpniowy „lany poniedziałek”, uczyliśmy się obierać marchewkę i piec kiełbaski w ognisku, kąpaliśmy się w „sielpiowskim jeziorze”, zawieraliśmy nowe znajomości. Poznaliśmy tajniki działań w pojedynkę oraz pracy w zespole, biorąc udział w wielu wymagających zadaniach, konkurencjach i zawodach. Na sam deser tej cudownej zabawy sierpniowej w Sielpi, pełnej ekscytujących przeżyć i radości,  czekało na nas podsumowanie turniejów szachowych, w których braliśmy czynny udział, niejednokrotnie z narażeniem naszego snu;)

Sędzią Głównym nadzorującym wszystkie turnieje szachowe był Jarosław Choina. Towarzyszyli i pomagali Sędziowie Rundowi: Katarzyna Karyś i Jan Choina. Gościnnie wyniki zapisywali również Jarosław Bem oraz Marcin Duda. Całość ogarniała Pani Ania Karyś:)

W ramach Festiwalu zorganizowano:

Kolonię Szachowo – Sportową z LUKKS Kielce pod opieką Pani prezes Anny Kot i sportowym wsparciu Pani Ewy Gibalskiej.

Zgrupowanie Wojewódzkiej Kadry Młodzików
Z ramienia HETMANA szkolili się : Julian Kosno, Filip Sternik, Wojciech Szczukiewicz

Turniej Szachów Błyskawicznych 3’+2” – 17.08 (sobota)

miejsce – 22.Jan Śliwka :5 pkt

Turniej szachów szybkich P 10+5 – 18.08 (niedziela)

miejsce – 11.Jan Kaleta :3,5 pkt

GRUPA B (max. II kat., bez ogr. wiekowych)

TURNIEJ KLOTZ’A
Pierwsze miejsce na podium zajęli nasi wspaniali sędziowie: KATARZYNA KARYŚ I JAN CHOINA
Miejsce trzecie zajęli: nasz DAWID KOZERA i Maciej Moćko.

SZACHY FISCHERA: 13 sierpnia 2024r.
Szachy 960, nazywane również Szachami Fischera, to zyskująca na popularności odmiana szachów. Stworzona przez Bobby’ego Fischera jako odpowiedź na degenerowanie się standardowych szachów do przygotowań przed partią i zapamiętywania wariantów. Zasady zostały zaprezentowane w 1996 roku, a w 2019 odbyły się pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata zorganizowane przez federację szachową FIDE.
W tej konkurencji, rozgrywając turniej tempem P’5, w grupie do lat 10 – rewelacyjne 2 miejsce zajął JAN ŚLIWKA, zdobywając 7 pkt- tyle samo ile zawodnik z miejsca pierwszego. Miejsce 6. Julian Kosno – 5,5 pkt, 10.Filip Sternik – 5,5 pkt, 17. Mikołaj Majewski – 4,5 pkt.
W grupie OPEN świetnie zagrał WOJCIECH SZCZUKIEWICZ zdobywając 6 pkt i również 2 miejsce. Miejsce 7. Wojciech Zając z 5,5 pkt.

BULLET (SZACHY SUPERBŁYSKAWICZNE) : 19 SIERPNIA 2024r.
Bullet to wariant szachów błyskawicznych (ang. blitz), które według definicji FIDE obejmują partie o tempie 10 minut lub mniej na zawodnika. Zasady w bullecie nie różnią się od tych obowiązujących w standardowych szachach. Jedyną różnicą jest tempo gry, które nie przekracza 3 minut na zawodnika. Najpopularniejsze ustawienia w bullecie to 1|0 (minuta na zawodnika, bez dodatku), a także 1|1 (minuta na zawodnika i 1s dodatku) oraz 2|1 (dwie minuty na zawodnika i 1s dodatku).
Ten turniej wygrał bezapelacyjnie JAN CHOINA , który pokonał wszystkich zawodników i z kompletem 20 punktów stanął na najwyższym podium. Miejsce 6. zajął Dawid Kozera, 10.Patryk Kozera, 11.Ksawier Hara, 12. Antoni Gołąb, 14.Oliwia Jakubowska, 20. Wojciech Zając. GRATULACJE. !!!!!!!!!!

Wszystko pod okiem Prezes Świętokrzyskiego Związku Szachowego – Pani Marty Orłowskiej.

A TERAZ DZIECI I MŁODZIEŻ – ODZYSKANO SWOJE KOMÓRKI – bez komentarza:):):)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Stowarzyszenie Hetman. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.